23 oktober 2025

1300 bommen in 13 minuten van Marte Jongbloed

1300 bommen in 13 minuten cover

Hoe was het om het bombardement van Rotterdam te ervaren als kind? Marte Jongbloed laat ons via de 13-jarige Joop dit historische moment uit 1940 beleven.

Er hangt een vreemde sfeer in de stad sinds de Duitsers binnengevallen zijn. Op 14 mei klinkt er een luchtalarm. Joost wordt op pad gestuurd om zijn broer te waarschuwen, maar hij is nog niet op straat of de bommen vallen al uit de lucht. Het horloge van zijn overleden vader zit om zijn pols, hij ziet daarop dat in 13 minuten de stad verwoest is. Joost herpakt zichzelf en besluit zijn familie te gaan zoeken in een stad vol puin, as en ellende.

Een verhaal over moed en elkaar helpen

Joop komt een meisje tegen, ze heet Marie en ook zij is op zoek naar haar familie. Marie hoopt dat als ze genoeg mensen helpen, ze zelf ook geholpen worden. Ze blijven bij elkaar en onderweg helpen ze mensen die in nood zitten. Ze komen dieren tegen uit de dierentuin, die nu door de stad zwerven. Er zijn mensen die hun angst wegdrinken en sommige mensen wagen zelfs hun eigen leven. Joop en Marie zijn verzonnen personages, maar wat ze tegenkwamen onderweg en wat er gebeurde in de stad is allemaal echt gebeurd.

Het verhaal is geschikt voor jonge lezers, omdat Marte Jongbloed de nadruk legt op wat de twee kinderen op dat moment meemaken. Het bombardement wordt tijdens het verhaal op een begrijpelijke manier uitgelegd en in nawoord gaat Marte Jongbloed er nog wat dieper op in. Ze deelt daar ook interessante boektitels en andere tips als je meer wilt weten over deze periode in onze geschiedenis.

Samen sta je sterk

Wat ik zo indrukwekkend vond aan dit verhaal was de behulpzaamheid naar elkaar toe. Hoewel natuurlijk iedereen geschrokken was, veel mensen verdrietig waren, stonden ze ook snel weer op om de stad op te ruimen en terug op te bouwen. Mensen vingen elkaar op, eten en drinken werd gedeeld en ze spraken elkaar moed in. Ik vond deze saamhorigheid en Niet lullen maar poetsen krachtige elementen in dit verhaal.

Het boek is niet dik en het is vlot en toegankelijk geschreven. ‘1300 bommen in 13 minuten’ is niet alleen interessant voor kinderen, ook volwassen lezers kunnen op deze manier toegankelijk kennismaken met deze periode. Hoewel het een oorlogsverhaal is, wordt het verhaal nergens gruwelijk. Je kan het boek rustig samen in de klas lezen en daarna erover verder praten.

Marte Jongbloed geeft voor in het boek het woord aan presentator en verslaggever Koos Postema. Het is een klein stukje tekst, maar heel treffend geschreven. Hij was er echt, als kleine jongen in die brandende straten. Dat gaf het verhaal meteen een boodschap mee: dit is echt gebeurd en dat draag je levenslang mee.

Reageer op deze post

Postinformatie

Wellicht ook interessant voor je: