
Samen met de online Thrillerleesclub op Instagram las ik in juli ‘De echtgenoot van Inge Spaan. Deze spannende thriller speelt zich af in Drenthe.
Adrian Leyenaar verhuist naar het fictieve Huizemveen in Drenthe om daar een yogaschool te beginnen in een leegstaand schoolgebouw. De inwoners van Huizemveen zijn daar echter helemaal niet blij mee. Liever zouden zij zien dat er appartementen waren gezet vanwege het huizentekort. Adrian doet zijn best om het vertrouwen te winnen en een paar inwoners geven hem een kans. Maar alles loopt uit de hand wanneer een yogaleerling spoorloos verdwijnt.
Het besloten Huizemveen
Huizemveen las ik eerst als Muizemveen en daar moest ik erg om lachen, maar goed, toen zag ik dat ik het verkeerd las en bleek het Huizemveen te zijn. Waarschijnlijk een verwijzing naar het Drentse Veenhuizen. Al denk ik na het lezen van dit boek dat Huizemveen wat meer besloten en kleiner is dan Veenhuizen. Dat besloten gevoel geeft dit verhaal ook net wat meer grimmigheid. Het dorp lijkt lijnrecht tegenover de plannen van Adrian te staan. Zo verdwijnen zijn flyers en staat er op een dag ongevraagd een verhuiswagen voor zijn deur om hem terug te verhuizen naar Haarlem. Hiermee begint ook het thrillereffect. Adrian moet weg, maar Adrian wil zelf niet weg, want hij blijkt een lading emotionele bagage met zich mee te dragen en heeft zijn rust gevonden in Drenthe.
‘De echtgenoot’ begint rustig, maar de spanning wordt gedoseerd toegevoegd. Wat begint met simpele pesterijtjes loopt volledig uit de hand. Meerdere personages komen aan het woord. Er is iemand die speciaal voor Adrian naar Drenthe reist om hem in de gaten te houden en in een schuur overnacht. Inwoner en yogaleerling Hanne is sceptisch over wat er allemaal speelt en ze wil graag uitzoeken waar haar vriendin uithangt. Dat Adrian zelf een geheim bij zich draagt wordt ook al snel duidelijk voor de lezer.
Interactieve thriller
Inge Spaan laat dit verhaal echt tot leven komen en de lezer kan interactief zelfs meedoen aan de meditaties van Adrian. Deze worden voorgelezen door Jelle Hermus en via een QR code zijn ze te beluisteren. ‘De echtgenoot’ leest als een doorsnee-thriller, maar dat veranderde voor mij in de tweede helft. De verhaallijn van Adrian die zich afspeelde in het verleden maakte op mij veel indruk. Inge Spaan haalt hier een gevoelig maatschappelijk thema aan, waar ik in verband met spoilers helaas weinig over kan vertellen. Gaandeweg kom je hier als lezer zelf achter en dan vallen de puzzelstukjes op de juiste plek.
‘De echtgenoot’ combineert meerdere thrillerelementen bij elkaar: mysterie, vermissing, intimidatie en de klassieke whodunit. Met een paar verrassende plotwists blijft deze thriller boeiend tot het eind.