
‘Liefde in laagjes’ is het eerste deel van de ‘BeYoutiful-serie’ van Jacodine van de Velde. Deze serie gaat over drie dames en hun beautysalon. In dit deel staat kapster Gwen centraal.
Gwen is kapster en klanten komen graag bij haar. Bij een pub ontmoet ze Finian. Een leuke en charismatische jongen, die dol is op Ierse muziek. Hij heeft ADHD en is onzeker over zichzelf en hoe hij overkomt. Gwen vindt Finian leuk, maar ze heeft moeite met de vele verschillen. Gwen heeft in haar leven veel meegemaakt en daardoor is ze hard voor zichzelf. Finian wil graag zijn eigen pad volgen, maar zijn vader heeft andere ideetjes.
Feelgood met maatschappelijke thema’s
Gwen knipt niet alleen laagjes, het verhaal zit ook vol lagen. Jacodine van de Velde stipt een aantal maatschappelijke thema’s aan in deze roman. Een van die thema’s is financiële onzekerheid. Gwen heeft moeite met cadeaus accepteren en ze is steeds bang dat ze haar inkomsten verliest omdat ze weet hoe het voelt om in armoede te leven. Dit geeft haar leven veel onzekerheid mee. Finian worstelt juist met de verwachtingen die zijn rijke afkomst met zich meebrengt. Zijn vader eist van alles van hem en hij heeft in het verleden genoeg problemen gehad. Hij wordt goed bijgestaan door zijn lieve en doortastende oma op moeilijke momenten. Het leven met ADHD is niet altijd makkelijk en dat deelt Finian dan ook met de lezer als hij aan het woord komt.
Het is altijd leuk wanneer een kapsalon of beautysalon de locatie is in een roman. Gwen krijgt te maken met lastige kinderen en ouders die daar niets van zeggen. Dit vond ik herkenbaar en ergens ook wel grappig, omdat een collega van Gwen hier lekker scherp op ingaat. Er wordt ook ingegaan op mensen die de kapper echt niet kunnen betalen en bijvoorbeeld hun kinderen zelf knippen. Gwen besluit daar iets aan te gaan doen, omdat zij als geen ander begrijpt hoe dit voelt.
Een verhaal met een soundtrack
Het verhaal begint met een playlist met Ierse muziek. Deze Ierse muziek vormt meer dan alleen achtergrondmuziek. De nummers zeggen namelijk vaak wat Gwen en Finian zelf niet durven uit te spreken. Daardoor krijgt deze muziek een eigen rol in hun relatie. Dankzij de playlist voor in het boek kun je gemakkelijk de muziek opzoeken. Echt een aanrader, want het geeft een verhaal een leuk extraatje.
In dit verhaal gaat het regelmatig over schuldgevoel en kwetsbaarheid. Gwen zelf voelt zich regelmatig schuldig over van alles en Finian is niet altijd handig in zijn manier van communiceren. Beide personages komen steeds aan het woord en daardoor begrijp je hun gedachten en gevoelens steeds beter. ‘Liefde in laagjes’ is een ontroerende feelgoodroman en het verhaal bevat veel realistische thema’s.
In het tweede deel volgen we Esri, de schoonheidsspecialiste en ik ben benieuwd naar haar verhaal! Ik lees deze serie samen met de online leesclub ‘Books & Cocktails’ op Instagram.